وزیر اقتصاد:
مسائل و مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور خراسان رضوی از طریق انجمن منعکس گردد.

دکتر فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی روز شنبه ۴ آبان ماه در سفر به مشهد مقدّس از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری بازدید و در جلسه تبادل نظر هیئت مدیره و اعضای انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی شرکت نمود.
در این بازدید و جلسه که معاونین و مدیران وزارت اقتصاد و دارایی ،دکتر امیر حسین قاضی زاده عضو هیئت رئیسه‌ی مجلس شورای اسلامی و مسئول پیگیری مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت تاپ ها در هیئت رئیسه مجلس و مسئولین استانی وی را همراهی می کردند ، بر حمایت از این شرکت‌ها تاکید نمودند.

جانشین رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی در استان خراسان رضوی بیان داشت که : شرکت‌های دانش‌بنیان باید از خلاقیت و زایش فکری بالایی برخوردار باشد و چیزی که موجب می شود این شرکت‌ها را اهرم توسعه کشور قرار دهیم ، همین خصیصه است.
رئیس هیئت‌مدیره‌ی انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان استان خراسان رضوی در ابتدا وزیر اقتصاد را خطاب قرار داده و گفت: ما در انجمن مسائل‌مان را با شما با سه عنوان وزیر اقتصاد و دارایی که در فضای کسب‌وکار شرکت‌ها بسیار عامل تعیین کننده‌ای است ، عضو هیئت دولت و نهایتا به عنوان جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان خراسان رضوی مطرح می کنیم.
سید مهدی مدنی بجستانی افزود : ما در بخش خصوصی معتقدیم ” اقتصاد دانش‌بنیان ” از یکسو در حساس‌ترین و شکننده‌ترین مقطع زمانی و رشد خود قراردارد و از سوی دیگر در شرایطی بی نظیر برای یک جهش است. هیچکس حق ندارد به اقتصاد دانش‌بنیان به دیده تردید بنگرد.
عضو هیئت‌مدیره‌ی مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران اضافه کرد ما به کمبود منابع واقفیم و آنرا قبول داریم ، اما مدیریت منابع از نظر ما قابل قبول نیست.

وی ضمن درخواست رسیدگی بهتر و بیشتر به پارک‌های علم‌وفناوری بویژه پارک علم‌وفناوری خراسان و شرکت‌های مستقر در آن بیان داشت درست است که در حال حاضر سهم اقتصاد دانش‌بنیان از کل اقتصاد کشور بسیار کم است اما باید توجّه داشت که اقتصاد دانش‌بنیان یک اقتصاد درون‌زا است که اگر در این مقطع زمانی به آن توجّه کنیم و با حمایت از آن باعث افزایش سهم این اقتصاد از کلّ اقتصاد کشور تا حداقل 10 درصد آن بشویم ، پس ازآن این اقتصاد دانش‌بنیان خواهد بود که کل اقتصاد را پشتیبانی خواهد نمود و رشد قابل توجّه و پایداری در اقتصاد خواهیم داشت و مطمئناً هیچ نوع از اقتصاد ، مانند اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند تضمین کننده ثبات ، سربلندی و توسعه‌ی پایدار باشد.

عضو هیئت‌مدیره و رئیس کمیته‌ی دانش‌بنیان سندیکای صنعت برق ایران همچنین دو گفتمان اصلی را همراه و همگام با معاونت محترم علمی و فناوری ریاست‌جمهوری مطرح کرد.
گفتمان اول تعصّب و غیرت ملی در حمایت از محصولات و خدمات دانش‌بنیان و دانش‌محور است که باید فرهنگ موجود در سازمان‌های دولتی و عمومی به صورتی تغییر کند که درخواست خرید محصولات خارجی که مشابه داخلی دارند به یک ضدّ ارزش تبدیل شود.
گفتمان دوم تمرکز بر بهبود محیط کسب‌وکار برای شرکت‌های دانش‌بنیان ، فناور و نوآور است که وزرات اقتصاد و دارایی نقش مهم و اساسی در آن را دارد. وی به قانون شکست خورده‌ی بهبود مستمر محیط کسب‌وکار اشاره کرد و درخواست نمود که توجّه کنیم این برای شرکت‌های دانش‌بنیان تکرار نشود.

مدنی در انتها ، به حضور بیش از 250 شرکت دانش‌بنیان و بیش از 500 شرکت فناور و مرکز رشد در استان خراسان رضوی اشاره نمود و بیان داشت: انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان استان خراسان رضوی با دریافت موافقت اصولی از اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران و ذیل اتاق بازرگانی خراسان رضوی در اردیبهشت ماه سال جاری رسماً شروع به کار نمود.
وی از مسئولین حاضر درخواست کرد در تصمیم‌گیری برای اقتصاد دانش‌بنیان در استان نظرات تخصصّی و کارشناسی انجمن را لحاظ کنند و قبل از هرگونه تصمیم‌گیری ، موارد را به انجمن اعلام نمایند.
عضو هیئت‌مدیره‌ی مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران همچنین آمادگی مجمع را در سطح ملّی برای ارائه نظرات کارشناسی و تخصّصی در خصوص نتیجه گیری‌های کلان برای اقتصاد دانش‌بنیان در سطح ملّی اعلام نمود.

گفتنی است وزیر اقتصاد و هیئت همراه از شرکت‌های سامان داروی هشتم، احیا درمان پیشرفته، خدمات نیروگاهی آهار شرق، به‌پویان امین منتظر بازدید کردند.