بزرگترین گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور خراسان رضوی – دوشنبه 5 اردیبهشت 1401

به همت انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان و میزبانی شرکت صنایع پیشرفته رضوی برگزار شد؛

بزرگترین گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور خراسان رضوی

 

بزرگ‌ترین گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور خراسان رضوی به منظور بهره‌مندی هرچه بیشتر از ظرفیت‌های موجود، شبکه‌سازی بین شرکت‌ها و تشکیل کمسیون‌های عمومی و تخصصی برگزار شد.

به گزارش دبیرخانه‌ی انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان به نقل از روابط عمومی شرکت صنایع پیشرفته رضوی، این گردهمایی با حضور تعدادی از مسئولین استانی و نمایندگان بیش از 200 شرکت دانش‌بنیان و فناور به منظور گسترش زیست‌بوم دانش‌بنیان استان، به میزبانی شرکت صنایع پیشرفته رضوی برگزار شد.

 دانش بنیان ها در ارتقاء شاخص های خراسان رضوی در کنار دولت هستند

رییس هیات مدیره انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی گفت: دانش بنیان ها در ارتقاء شاخص های استان خراسان رضوی در کنار و همپای دولت هستند.

به گزارش روابط عمومی انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی، سید مهدی مدنی بجستانی در جمع اعضای انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی افزود: شرکت های دانش بنیان از ظرفیت و پتانسیل بالایی برخوردار هستند و می توانند به دولت در ارتقاء جایگاه استان کمک کنند.

وی ادامه داد: کمیسیون های تخصصی انجمن شرکت های دانش بنیان می توانند نیازسنجی کرده و برای آن چاره اندیشی کنند.

وی گفت: خوشبختانه زمینه رشد و تعالی شرکت های دانش بنیان پیش از پیش فراهم شده و هم اینک ۶۰۰ شرکت دانش بنیان و فناوری در استان خراسان رضوی فعال است که می توانند با حضور در کمیسیون های تخصصی انجمن نقش آفرینی کنند.

رییس هیات مدیره انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی از مدیران شرکت های دانش بنیان خواست تا در کمیسیون های تخصصی انجمن حضوری فعال داشته و مشارکت کنند تا زمینه اصل مطالبه گری به خوبی انجام شود.

دکتر مدنی به اشاره به فعالیت سه ساله انجمن شرکت های دانش بنیان در خراسان رضوی گفت: فعال سازی زیست بومی های دانش بنیان و بهره گیری از ظرفیت های کمیسیون های انجمن از جمله سیاست های راهبردی است.

وی افزود: با این حال شرکت های دانش بنیان برای بهره گیری از ظرفیت های نهفته به همراهی و همکاری دستگاه‌های ذیربط نیاز دارد

همچنین گفت: با توجه به عنایت ویژه مقام معظم رهبری نسبت به حوزه دانش‌بنیان در تعیین شعار سال، این عرصه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته؛ هدف ما نیز بهره‌مندی هر چه بیشتر از این فرصت، در راستای افزایش خدمت‌رسانی به شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است.

وی هدف از برگزاری این ضیافت را فعال‌سازی زیست بوم دانش‌بنیان با استفاده از ظرفیت کمیسیون‌های انجمن خواند و اضافه کرد: امیدواریم با کمک همه شرکت‌های دانش‌بنیان و مدیران حاکمیتی و دولتی بتوانیم در این مسیر موفق و موثر باشیم.

مدنی با بیان اینکه هدف اصلی این تشکل همانند سایر تشکل‌های بخش خصوصی، حمایت و صیانت از حقوق شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است، تصریح کرد: ماهیت اصلی انجمن اعضای آن است؛ تمام ارکان انجمن غیر انتصابی و توسط اعضای آن انتخاب می‌شوند و مشارکت هر چه بیشتر اعضا، افزایش قدرت چانه‌زنی و مطالبه‌گری انجمن را در پی خواهد داشت.

رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان در ادامه به تشریح کمیسیون‌های عمومی و خصوصی انجمن پرداخت و گفت: در راستای ایجاد مشارکت حداکثری بین شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، عضویت در این کمیسیون‌ها منوط به عضویت در انجمن نیست و تنها اعضای هیئت رئیسه هر کمیسیون باید عضو انجمن نیز باشند.

صنایع پیشرفته رضوی مولود ورود آستان قدس رضوی به اکوسیستم نوآوری

در ادامه این گردهمایی، مجتبی بهنام تقدسی، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت صنایع پیشرفته رضوی پشت تریبون قرار گرفت.

وی «شرکت صنایع پیشرفته رضوی» را مولود تغییر نگرش و ورود آستان قدس رضوی به اکوسیستم نوآوری و فناوری خواند و اظهار کرد: صنایع پیشرفته رضوی، یک شرکت سرمایه‌گذار خطرپذیر است که در پنج حوزه اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی، فناوری‌های حوزه سلامت و درمان، الکترونیک پیشرفته، مواد پیشرفته و تجهیزات صنعتی وارد عرصه سرمایه‌گذاری می‌شود.

بهنام در ادامه نقبی به روند پذیرش طرح‌های نوآورانه و دانش‌بنیان در شرکت صنایع پیشرفته رضوی زد و گفت: فناوران و نوآوران در راستای تامین سرمایه‌گذاری مالی یا اعتباری مورد نیاز خود به این شرکت مراجعه کرده و با قرار گرفتن در کنار برند آستان قدس رضوی مسیر پیش‌روی خود تا رسیدن به تولید انبوه و تجاری‌سازی هموار می‌کنند.

وی با اشاره به حضور شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان در این گردهمایی، به تشریح نوع دیگری از مشارکت پرداخت و بیان کرد: «سرمایه‌گذاری مشترک» نوعی از مشارکت است که بر مبنای سیاست عدم تصدی‌گری آستان قدس رضوی و سرمایه‌گذاری حداکثر 49 درصد در اکوسیستم دانش‌بنیانی تعریف شده است که در آن برای تامین سرمایه مورد نیاز فناور برای رسیدن به مجموع سهام 51 درصد، از سرمایه‌گذار سوم دعوت به سرمایه‌گذاری می‌شود.

مدیرعامل شرکت صنایع پیشرفته رضوی اذعان داشت: علاوه بر موارد بیان شده، شرکت صنایع پیشرفته رضوی می‌تواند به عنوان حلقه واسط بین شرکت‌های دانش‌بنیان و تمام شرکت‌های زیرمجموعه آستان قدس رضوی عمل کرده و ارتباط لازم را برقرار کند تا بتوانیم شهر مشهد را به عنوان پیشتاز عرصه دانش‌بنیان در سطح کشور مطرح کنیم؛ چراکه این شهر ظرفیت بالایی در حوزه نوآوری و دانش‌بنیان دارد که با تشکیل کلونی‌های دانش‌بنیانی می‌توان از این پتانسیل، حداکثر بهره‌برداری را کرد.

وی بیشترین چالش شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور را مبحث تجاری‌سازی خواند و اظهار کرد: بر همین اساس، شرکت صنایع پیشرفته رضوی در راس کمیسیون تجاری‌سازی انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان به ارائه خدمات و مشاوره به این شرکت‌ها می‌پردازد.

شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی نقش مهمی در اشتغالزایی دارند

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت: که شرکت های دانش بنیان نقش مهمی در اشتغالزایی و بهبود وضعیت شغلی در تمام بخش ها را دارند.

به گزارش روابط عمومی انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی “مسعود میرزایی”  در جمع مدیران شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی افزود: برای تحقق این مهم شرکت های دانش بنیان باید برای حوزه بازار یابی چاره اندیشی کنند.

وی ادامه داد: بازار یابی و  تجاری سازی محصولات دانش بنیان باید در اولویت سیاست های راهبردی قرار گیرد.

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی از راه اندازی قرارگاه توسعه اقتصاد دانش بنیان با هدف بهبود کسب و کارها خبر داد.

وی افزود: در این قرارگاه شش پردیس تخصصی شامل صنایع معدنی و کشاورزی، آی تی، دارویی و پزشکی، راه و شهرسازی و….. راه اندازی شده است.

میرزایی گفت: ایجاد هم افزایی، هماهنگی بین بخشی، حمایت و هدایت کلی جریان دانش بنیان از جمله اهدافی است که در قرارگاه اقتصاد دانش بنیان دنبال می شود.

وی اظهار داشت: پردیس های تخصصی پیش بینی شده اند  تا بدین طریق همه شرکت های فعال مرتبط در حوزه های مربوطه  ساماندهی شوند.

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت: فلسفه انجمن شرکت های دانش بنیان مشارکت بخش خصوصی و در نهایت رضایتمندی دراین بخش است.

وی از مدیران شرکت های دانش بنیان خواست با همکاری و همدلی در ارتقاء شاخص استان بکوشند.

میرزایی گفت: شرکت های دانش بنیان می توان در همه حوزه ها از جمله حوزه شهری و محیط زیست شهری با ارایه طرح های نوین نقش آفرینی کنند.

وی افزود: به شهردار مشهد پیشنهاد داده تا پارک علم و فناوری متولی فناوری پروژه های نوین باشد که ازآن استقبال شده است .

رویکرد توسعه متوازن خراسان رضوی برمحور دانش بنیان است

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری خراسان رضوی گفت: رویکرد توسعه متوازن خراسان رضوی برمحور دانش بنیان است.

به گزارش روابط عمومی انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی؛ مرتضی دهقانی در جمع اعضای انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی افزود: برای تحقق این مهم دستگاه های دولتی باید نقش تسهیل گری خود را ایفا کرده و شرکت های دانش بنیان هم نقش آفرینی کنند.

وی ادامه داد: پارک علم و فناوری خراسان رضوی هم باید بستر لازم برای ورود شرکت های دانش بنیان به عرصه توسعه را فراهم کند.

دهقانی گفت: اگر شرکت های دانش بنیان به صورت حرفه ای وارد عرصه های مختلف استان شود آنگاه شاهد ارتقاء شاخص ها در همه سطوح خواهیم بود.

وی افزود: باید قبول کنیم که رشد استان بدون بهره گیری از توان شرکت های دانش بنیان محقق نمی شود.

واحد های تولیدی صنعتی خراسان رضوی نیازمند ایده های نوین دانش بنیانی هستند

رییس سازمان صنعت و معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: واحد های تولیدی و صنعتی در شهرک های صنعتی این استان به ایده های نوین دانش بنیانی نیاز دارند.

به گزارش روابط عمومی انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی؛ امیر رضا رجبی در جمع مدیران شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی افزود: این شرکت ها برای بقاء و حضور در بازارهای داخلی و بین الملل باید از ایده های دانش بنیانی در تولید محصولات خود بهره ببرند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت های زیادی برای نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان در خراسان رضوی وجود دارد گفت: قطعاً مدیران شرکت های تولیدی و صنعتی خواهان بهره مندی از توان شرکت های دانش بنیان هستند .

وی اظهار داشت: براین اساس ضروری است تا شرکت های دانش بنیان بنا به  تخصص خود به سراغ واحد های تولیدی و صنعتی بروند.

رییس سازمان صنعت و معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: این آمادگی وجود دارد تا حلقه اتصال بین شرکت های دانش بنیان با واحد های تولیدی و صنعتی برقرار شود.

این مقام مسئول از کم بودن سهم دانش بنیان ها در فروش محصولات صنعتی و معدنی انتقاد کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان با بهره گیری از ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری می توانند سهم بیشتری در فروش محصولات مختلف تولیدی استان داشته باشند.

وی افزود: با این حال از شرکت های دانش بنیان در ارتقاء شاخص های صنعتی و معدنی استان حمایت می کنیم.

مدیر کل تعاون، کار، رفاه اجتماعی خراسان رضوی هم گفت: دانش بنیان ها می توانند در تحقق شعار سال در خراسان رضوی نقش آفرینی کنند.

محمد امین بابایی پیشنهاد داد تا میز مشترک اینترنتی برای تحقق شعار سال و حمایت از شرکت های دانش بنیان دراستان تشکیل شود.

در پایان جلسه نیز به منظور شبکه‌سازی و هم‌افزایی بین شرکت‌های دانش‌بنیان، اعضای کمیسیون‌های عمومی و تخصصی انجمن گرد هم آمده و در خصوص اهداف و برنامه‌های کمیسیون با یکدیگر گفتگو کردند.